Current Harnkegger Games Record Holders

EVENT RECORDS

RECORDS OF THIS YEAR'S EVENTS:

  • Fence Run: 15,20 by Elthiriel - Elf (The Family) at Harnkegger VII 2018.
  • Fire Jump Run:  00:08,12 by Heartsong - Hobbit (no kinship) at Harnkegger V 2016 
  • Fishing Contest:  80 points set at Harnkegger VI 2017
  • Spike Jump:  30 points by Ingebjorg - Race of Men (Mystic Circle) at Harnkegger IV 2015
  • Swim Sprint: 21,55 by Wim - Elf (Syndicate of the Silent Tower) at Harnkegger VI 2017
  • Relay Race:  03:29,71 by Patriwen - Race of Men (Syndicate of the Silent Tower)  and Drucilia - Elf (Syndicate of The Silent Tower) at Harnkegger VII 2018
  • Shire Drunken Merchant Race: 18:43,43 by Alhvar - Dwarf (The Blue Mountains Regiment) at Harnkegger V 2016.
  • Broken Bone Race: 05:36,71 by Fredskald - Dwarf (The Blue Mountains Regiment) at Harnkegger IV 2015.
  • Cross Country Run:  05:14,86 by Kikilaa - hobbit (Order of the White Flame) at Harnkegger IV 2015
  • Harnkegger Race:  00:40,01 by Alhvar - Dwarf (Durin's Folk) at Harnkegger II 2013
  • Brandywine Long Swim:  02:16,09 by Pantallona - hobbit (no kinship) at Harnkegger VI 2017
  • The Walk: 06:31,41 by Tarmal - Men - Syndicate of The Silent Tower 

RECORDS OF PREVIOUS YEAR'S EVENTS:

  • Gallop-a-run: 05:14,12 by Alhvar - Dwarf (The Blue Mountains Regiment) at Harnkegger V 2016.
  • Lune Swim01:47,48 Ioronir - Race of Men (Riders of Middle Earth) at Harnkegger V 2016 
  • Bridge Sprint: 11,98 by Sappia - Hobbit (The Merry Bunch) at Harnkegger VI 2017

 

Other events do not have Records listed as the events are new, points or time does not apply or the course has been altered.

 


 Updated October 1st 2018 (after Harnkegger VII)

 

MEDAL COUNT RECORDS:

  • Most Medals by a single Nation in one Harnkegger year: 20 medals (6 Gold / 9 Silver / 5 Bronze) by Race of Dwarves at Harnkegger V 2016
  • Most Points by a single Nation in one Harnkegger year:  41 points (6 Gold / 9 Silver / 5 Bronze) by Race of Dwarves at Harnkegger V 2016
  • Most Medals earned by a single kinship in one Harnkegger year: 16 Medals (4 Gold / 7 Silver / 5 Bronze) by The Blue Mountains Regiment at Harnkegger V 2016 AND 16 Medals (6 Gold / 7 Silver / 3 Bronze) by Syndicate of the Silent Tower at Harnkegger VI
  • Most Points earned by a single kinship in one Harnkegger year: 35 Points (6 Gold / 7 Silver / 3 Bronze) by Syndicate of the Silent Tower at Harnkegger VI
  • Most Harnkegger Champion Titles won by a single competitor in all Harnkegger years: 3 titles (2013,2014,2016) by Ingebjorg (Race of Man - Mystic Circle) 
  • Most Gold Medals won by a single competitor in all Harnkegger years: by Ingebjorg (Race of Man - Mystic Circle) 
  • Most Medals won by a single competitor in all Harnkegger years: 12 (6 Gold / 3 Silver / 3 Bronze) by Ingebjorg (Race of Man - Mystic Circle) 

 

Harnkegger VII Medal Winners

Monday September 24th 2018:

1) The Harnkegger Race 2:45PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Myntee - Hobbit - Without Kinship
  • Silver) Anorloth - Hobbit - Wood Elves
  • Gold) Hrorsi - Dwarf - Without Kinship (42 seconds, 59 hundreds)


2) The Spike Jump 3:15PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Orriole - Elf - Without Kinship (16 Points - won the Bronze Jump-Off)
  • Silver) Wim - Elf - Syndicate of the Silent Tower (17 Points)
  • Gold) Astordir - Elf - Vanimar (19 Points)

Tuesday September 25th 2018:

3) Cross Country Run 2:30PM - Gondamon

  • Bronze) Myntee - Hobbit - Without Kinship
  • Silver) Elthiriel - Elf - The Family
  • Gold) Demnirhel - Men - True Riders on the Storm (5:39,72)


4) Fire Run Jump 3:00PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Rhongar - Dwarf - Syndicate of the Silent Tower (8,38)
  • Silver) Dawlori - Dwarf - The Blue Mountains Regiment (8,36)
  • Gold) Anorloth - Hobbit - Wood Elves (8,13)

Wednesday September 26th 2018:

5) Brandywine Long Swim 3:00PM -Brandywine Bridge

  • Bronze) Demnirhel - Men - True Riders of the Storm
  • Silver) Heartsong - Hobbit - Without Kinship
  • Gold) Thorslin - Dwarf - The Blue Mountains Regiment (2:16,91) [corrected time]


6) The Fishing Competition 3:30PM - The Marish

  • Most Weeds Caught Prize: Heartsong (10 weeds)
  • Bronze) Hooh - Hobbit - Fëanáró Nosseö (61 Points)
  • Silver) Rhongar - Dwarf - Syndicate of the Silent Tower (62 Points)
  • Gold) Pontin - Hobbit - Breakfast Club (63 Points)

Thursday September 27th 2018:

7) The Relay Run 2:30PM - Gondamon

  • Bronze) Elthiriel - Elf - The Family & Dawlori - Dwarf - The Blue Mountains Regiment
  • Silver) Rhongar - Dwarf - Syndicate of the Silent Tower & Lorasky - Elf - Opele I Orchid
  • Gold) Patriwen - Men - Syndicate of the Silent Tower & Drucilia - Elf - Syndicate of The Silent Tower 03:29,71 NEW HR


8) The Sparring Tournament 3:00 - Gondamon

  • Gold - Junior Category: Heartsong - Hobbit - Without Kinship
  • Gold - Middle Category: Evenya - Elf - I Cigni Del Bosco Dorato
  • Gold - Senior Category: Haldwyn - Men - Keepers of Silmarils
  • Gold - Super Category: Thillilaith - Men - Fëanáró Nosseö
  • Gold - Overall Tournament Winner: Thillilaith - Men - Fëanáró Nosseö

 

Friday September 28th 2018:

9) The Shire Drunken Merchant Race 2:30PM - Michel Delving (Mathom House)

  • Bronze) Demnirhel - Men - True Riders on the Storm
  • Silver) Elthiriel - Elf - The Family
  • Gold) Rhongar - Dwarf - Syndicate of the Silent Tower (18:52,01)


10) The Swim Sprint 3:15PM - Bucklebury Ferry (Breeland side)

  • Bronze) Demnirhel - Men - True Riders on the Storm
  • Silver) Mikwulf - Men - Keepers of Silmarils
  • Gold) Kaylia - Elf - The Bright Melody (21,72)

Saturday September 29th 2018:

11) The Broken Bone Race 2:30PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Myntee - Hobbit - Without Kinship
  • Silver) Elthiriel - Elf - The Family
  • Gold) Demnirhel - Men - True Riders on the Storm (05:48,33)


12) The Walk 3:00PM - The Delving Fields

  • Bronze) Elthiriel - Elf - The Family
  • Silver) Drucilia - Elf - Syndicate of The Silent Tower
  • Gold) Tarmal - Men - Syndicate of The Silent Tower (06:31,41)


13) Poetry & Story Contest 3:30PM - Hobbiton (Ivy Bush Inn)

  • Bronze) Braagg - Dwarf - Without Kinship
  • Silver) Lina - Hobbit - Grand Order of the Lost Mathom
  • Gold) Thordralin - Dwarf - Durin's Folk

Sunday September 30th 2018:

14) Fence Run 2:00PM - Staddle

  • Bronze) Gamferth - Men - Knights of Eriador
  • Silver) Strovar - Dwarf - The Arda 
  • Gold) Elthiriel - Elf - The Family 15,20 NEW HR

 15) Music Event 3:15PM - Breeland Festival Ground Stage

  • Bronze) Greyhawke - Men - The Greyhawke Band
  • Silver) Lina - Hobbit - Grand Order of the Lost Mathom
  • Gold) Halgoreth - Men - Breakfast Club (Band: Skarn)

 


HR = Harnkegger Record

Winners of Previous Harnkegger Games

The Harnkegger Champions of the Games are:

Harnkegger Games I (2012): Freynar (Dwarf - Durin's Folk)

Harnkegger Games II (2013): Ingebjorg  (Race of Men - Mystic Circle)  

Harnkegger Games III (2014): Ingebjorg (Race of Men - Mystic Circle)  

Harnkegger Games IV (2015): Alhvar (Dwarf - The Blue Mountains Regiment)

Harnkegger Games V (2016): Ingebjorg (Race of Men - Mystic Circle)  

Harnkegger Games VI (2017): Rhongar (Dwarf - Syndicate of the Silent Tower)  

Harnkegger Games VII (2018): Demnirhel (Race of Men - True Riders on the Storm)

 

The Fair Play Heroes of the Games are: 

Harnkegger Games IV (2015)*: Gildoin (Dwarf - Durin's Folk) 

Harnkegger Games V (2016): Omali (Dwarf - The Blue Mountains Regiment) 

Harnkegger Games VI (2017): Wim (Elf - Syndicate of the Silent Tower) 

Harnkegger Games VII (2018): Bolsten (Dwarf - The Blue Mountains Regiment)

 

*Fair Play Hero was called "Harnkegger Hero"

 

Winners of all Events:


 

Harnkegger I (2012)


Day 1:
- Horse Race: Thorlaen wins
- Music Competion: Simbo wins (with his song "Midsummer Fair")

Day 2:
* Dwarrow Sprint: Gylvi wins

* Sparring Tournament:
-Group 1: Hooh wins
-Group 2: Rjupa wins
-Group 3: Freynar wins+ overall Sparring winner
* Swimming Competition:
- Caelth wins


The Harnkegger of The Harnkegger Games I : Freynar





Harnkegger II (2013)

Winners of Day 1:

Harnkegger Race:
1) Alhvar
2) Ingbjorg
3) Nimelia

Broken Bone Race:
1) Alfnar
2) Kikilaa
3) Fasdal

Fishing Contest:
1) Acorne
2) Alfnar
3) Cindarel

Winners of Day 2:

Music Contest:
1) The Brandy Badgers, Needlehole Chapter
2) Akelay
3) Jeranna

Drunken Merchant Race:
1) Ingebjorg
2) Tibba
3) Kikilaa

Winners of Day 3:

Sparring Tournament
Group 1 winner) Kikilaa
Group 2 winner) Fasdel
Group 3 (end game) winner) Bennedik (and overall tournament winner)

Lune Swim:
1) Ingebjorg
2) Kikilaa
3) Drimwald

The Harnkegger of The Harnkegger Games II: Ingebjorg.




Harnkegger III (2014)

DAY 1 - 8th September

* Harnkegger Race:
1) Kacil
2) Drimwald
3) Hroskold

* Broken Bone Race:
1) Kacil
2) Thorlaen
3) Acorne

* Strong Arm Contest:
1) Asudrom
2) Hilfar
3) Elhardil

DAY 2 - 9th September

* Needlehole Fishing:
1) Gennetta
2) Acorne
3) Allegreta

* Lhune Swim:
1) Ingebjorg
2) Asudrom
3) Thalamath


Day 3 - September 10th

Music Event:

* Winner: Apri & Acorne
* Runner-up: Gisoldica
* Third Place: Memni

Riddle Run:

* Winner: Portman
* Runner-up: Ingebjorg
* Third Place: Murdalhi

Day 4 - September 11th

Dwarrow Sprint Relay Run:

* Winner: Amorey and Ingebjorg
* Runner-up: Thorlaen and Hroskold
* Third Place: Odsi and Hosgrim

Sparring Tournament:

* Group 1 winner: Askror
* Group 2 winner: Hroskold
* Group 3 winner: Odsi
* Group 4 winner: Amald + Overall Tournament winner

Day 5 - September 12th

Dagger Throwing:
* Winner: Khlosi
* Runner-up: Amald
* Third-place: Borinhil / Jinjer

* Breeland Drunken Merchant Race:
* Winner: Hosgrim
* Runner-up: Amald
* Third-place: Azadrud

The Harnkegger of The Harnkegger Games III : Ingebjorg.


Harnkegger IV

DAY 1 (August 31st 2015):

The Harnkegger Race: 
Bronze) Balfrith - man (Riders of Middle Earth)
Silver) Fredskald - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Gold) Volko - hobbit - (no kinship)

The Fire Run Jump:
Bronze) Hadsi - dwarf - 3rd best time: 8,22 (The Blue Mountains Regiment)
Silver) Hollyberye - hobbit - 2nd best time: 8;21 (The Andune Ensemble)
Gold) Gildoin - dwarf - best time: 8;20 (The Order of the Devine Brew)

The Broken Bone Race*:

Bronze) Alhvar - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Silver) Barkgrim - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Gold) Fredskald - dwarf (The Blue Mountains Regiment)

 

*many riders were disqualified for not passing the first checkpoint

------------- 

DAY 2 (September 1st 2015):

Gondamon Sprint:

Bronze) Regnwald - man (The Eotheod) AND Algundr - man (The Eotheod)
Silver) Ingebjorg - man (Mystic Circle) AND Kikilaa - hobbit (Order of the White Flame)
Gold) Aubrietia - hobbit (no kinship) AND Volko - hobbit (no kinship)

Sparring Tournament:

Gold - Flyweight category) Cuthdikc - dwarf (no kinship)
Gold - Lightweight category) Ragfir - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Gold - Middleweight category) Engli - dwarf (Durin's Folk)
Gold - Heavyweight A category) Erkenbrond - man (Riders of the Riddermark)
Gold - Heavyweight B catergory + Overall Tournament winner) - Ashierah - man (no kinship)

------------- 

DAY 3 (September 2nd 2015):

Cross Country Run:

Bronze) Hobigar - hobbit (no kinship)
Silver) Hosgrim - dwarf (Durin's Folk)
Gold) Kikilaa - hobbit (Order of the White Flame)

Dwarrow Dice Tournament:

Gold - Group 1) Boutchion - man (Mellows)
Gold - Group 2) Bragar - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Gold - Group 3 + Overall Tournament winner) Algundr - man (The Eotheod)

------------- 

DAY 4 (September 3rd 2015):

Story and Poetry Contest:

Bronze) Kikilaa - hobbit (Order of the White Flame)
Silver) Hollyberye - hobbit (The Andune Ensemble)
Gold) Aubrietia and Volko - hobbit (no kinship)

Fishing Competition:

Bronze) Alhvar - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Silver) Gunthalin - dwarf (no kinship)
Gold) Seggra - hobbit (Frogmorton Pirates)

Special Prize: Prize for Most Weeds Caught) Eldfrey (The Eotheod)

Runners-up 4-14 placed: Received Special Shire Angling Club Rod

------------- 

DAY 5 (September 4th 2015):

Music Contest:

Bronze) Melillot - man (The Blind Minstrel)
Silver) Beorbauer - man (Firebrands)
Gold) Gennetta - hobbit (The Aleford Band)

Shire Riddle Run:

Bronze) Wilomir - hobbit (no kinship)
Silver) Volko - hobbit (Aderthad in Cyrynir)
Gold) Fullangr - dwarf (Durin's Folk)

-------------

DAY 6 (September 5th 2015):

Dagger Throw:

Bronze) Balyndis - dwarf (Durin's Folk) 20 points
Silver) Kikilaa - hobbit (Grumpys Brawlers) 22 points*
Gold) Engli - dwarf (Durin's Folk) 22 points*

*Kikilaa and Engli had equal points after five throws, Engli won 3-2 in the throw off.

Breeland Drunken Merchant Race:

Bronze) Hosgrim - dwarf (Durin's Folk)
Silver) Regnwald - man (The Eotheod)
Gold) Rhystan - man (The Children of Iluvatar)

-------------

DAY 7 (September 6th 2015):

Spike Jump:

Bronze) Hosgrim - dwarf (Durin's Folk) 25 points*
Silver) Rhystan - man (The Children of Iluvatar) 25 points*
Gold) Ingebjorg - man (Mystic Circle) 30 points

*Hosgrim and Rhystan had equal points after 3 jumps, Rhystan won in the jump off.

Lune Swim:

Bronze) Kikilaa - hobbit (Order of the White Flame)
Silver) Alhvar - dwarf (The Blue Mountains Regiment)
Gold) Regnwald - man (The Eotheod)

-------------

Harnkegger Nation: Nation of Dwarves (40 points)

Hero of the Harnkegger Nation: Gildoin - dwarf (Order of the Divine Brew)

Harnkegger of the Harnkegger Games IV: Alhvar - dwarf (The Blue Mountains Regiment)

 


 

 THE HARNKEGGER GAMES V - 2016:

Day 1 - September 5th 2016:

The Harnkegger Race

Bronze: Acorne (Treehugger) - race of hobbits

Silver: Algundr (The Eorlingas) - race of men

Gold: Ingebjorg (Mystic Circle) - race of men [00:40,03]

 

The Spike Jump

Bronze: Algundr (The Eorlingas) - race of men

Silver: Ragvif (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Gold: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

 


 

Day 2 - September 6th 2016:

The Cross Country Run

Bronze: Volko (Aderthad in Cyrynir) - race of hobbits

Silver: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Gold: Demuirthel (True Riders on the Storm) - race of men [05:42,98]

 

The Fire Jump Run

Bronze: Aubrietia (Aderthad in Cyrynir) - race of hobbits [8.29]

Silver: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [8.18] HR

Gold: Heartsong (no kinship) - race of hobbits [8.12] HR

 


 

Day 3 - September 7th 2016: 

 The Broken Bone Race 

Bronze: Maedol (Brotherhood of the Wolf) - race of men

Silver: Hooh (Feanaro Nosseo) - race of hobbits

Gold: Corcarroc (Middle Earth Volunteers) - race of hobbits [05:37,82]

 

The Fishing Contest

4th-14th place (consolidation prize): Willywinkle, Gerhalt, Heartsong, Hobigar, Ozborne, Potty, Hollyberye, Sappia, Byl, Everbrock, Marjiel

Bronze: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [52 points]

Silver: Oininen (Durin's Folk) - race of dwarves [55 points]

Gold: Acorne (Treehugger) - race of hobbits [59 points]

 


Day 4 - September 8th 2016: 

The Relay Race 

Bronze: Elthaliond (The Family) and Ingebjorg (Mystic Circle) - both race of men

Silver: Ragvif (The Blue Mountains Regiment) and Fredskald (The Blue Mountains Regiment)  - both race of dwarves

Gold: Aubrietia (Aderthad in Cyrynir) and Volko (Aderthad in Cyrynir) - both race of hobbits [03:51:84]

 

The Sparring Tournament 

Gold - Junior Category: Baradwolf (Order of the Shrouded Dagger) - race of men

Gold - Middle Category: Aubrietia (Aderthad in Cyrynir) - race of hobbits

Gold - Senior Category: Ragvif (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Gold - Super Category: Thorokor (no kinship) - race of men

Gold - Overall Tournament Winner: Thorokor (no kinship) - race of men

 


 

Day 5 - September 9th 2016: 

The Gallop-a-run 

Bronze: Volko (Aderthad in Cyrynir) - race of hobbits

Silver: Fredskaled (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Gold: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [05:14,12] HR

 

The Swim-a-run 

Bronze: Ingebjorg (Mystic Circle) - race of men

Silver: Demuirthel (True Riders on the Storm) - race of men

Gold: Ioronir (Riders of Middle Earth) - race of men [02:39,02] HR

 

The Lune Swim

Bronze: Thalindal (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Silver: Demuirthel (True Riders on the Storm) - race of men

Gold: Ioronir (Riders of Middle Earth) - race of men [01:47,48] HR

 


 

Day 6 - September 10th 2016: 

The Drunken Merchant Run 

Bronze: Heartsong (no kinship) - race of hobbits

Silver: Demuirthel (True Riders on the Storm) - race of men

Gold: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [18:43,43] HR

 

The Music Contest

Bronze: Omali (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Silver: Barghal (Durin's Folk) - race of dwarves

Gold: Byli (Durin's Folk) - race of dwarves 

 


 

Day 7 - September 11th 2016: 

The Fence Run

Bronze: Tonur (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [21.83] - 5 points

Silver: Alhvar (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves [19.85] - 5 points

Gold: Elthiriel (The Family) - race of elves [15,50] - 5 points HR

 

The Poetry and Story Contest

Bronze: Bolsten (The Blue Mountains Regiment) - race of dwarves

Silver: Pycella (Grand Order of the Lost Mathom) - race of hobbits

Gold: Broinur (Durin's Folk) - race of dwarves 

 


 HARNKEGGER GAMES VI 2017

Monday September 11th 2017:


1) Music Event Semi Final 2:45PM - Thorin's Halls

Qualified for the Final on September 17th (in no particular order):

  • Lindamar (Band)

  • The White Flames (Band)

  • Lanterns of Nimrodeliant (Band)

  • Edwell (Solo)
  • Pie Shop Hobbits (Band)

  • The Redstable Revellers (Band)

 

2) The Spike Jump 3:30PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Edwell - Race of Men - no kinship (17 points)
  • Silver) Ealendil - Race of Elves - Vanimar (18 points)
  • Gold) Ingebjorg - Race of Men - Mystic Circle (18 points - won the Jump-off)

 

Tuesday September 12th 2017:


3) Cross Country Run 2:30PM - Gondamon

  • Bronze) Ingebjorg - Race of Men (Mystic Circle)
  • Silver) Demuirwen - Race of Elves (True Riders of the Storm)
  • Gold) Thorslin - Race of Dwarves (The Blue Mountains Regiment)


4) Fire Run Jump 3:00PM - Thorin's Halls

  • Bronze) Bolsten - Race of Dwarves (The Blue Mountains Regiment) - 8:38
  • Silver) Dawlori - Race of Dwarves (Hispanea) - 8:35
  • Gold) Rhongar - Race of Dwarves (Syndicate of the Silent Tower) - 8:22

 

Wednesday September 13th 2017:


5) Brandywine Long Swim 3:00PM -Brandywine Bridge

  • Bronze) Tarbel- Hobbit (Syndicate of the Silent Tower)
  • Silver) Demuirwen - Elf (True Riders On The Storm)
  • Gold) Pantallona - Hobbit (no kinship) - 02:16,09 HR

 

6) The Fishing Competition 3:30PM - The Marish

  • Bronze) Drucilia - Elf (Syndicate of The Silent Tower) - 64 points / 3 weeds
  • Silver) Rhongar - Dwarf (Syndicate of The Silent Tower) - 64 points / 0 weeds
  • Gold) ... - Hobbit (no kinship) - 80 points - NEW HR

 

Thursday September 14th 2017:


7) The Relay Run 2:30PM - Gondamon

  • Bronze) Ingebjorg - Race of Men (Mystic Circle) & Elthiriel - Elf (The Family)
  • Silver) Rhongar - Dwarf (Syndicate of the Silent Tower) / & Aidrianne - Elf (Syndicate of the Silent Tower)
  • Gold) Patriwen - Race of Men (Syndicate of the Silent Tower) and Drucilia - Elf (Syndicate of The Silent Tower) 03:47,91 NEW HR

8) The Sparring Tournament 3:00 - Gondamon

  • Gold - Junior Category: Caver - Dwarf (INFINITY)
  • Gold - Middle Category: Brelania - High Elf (Fëanáro Nossëo)
  • Gold - Senior Category: Ethiriell - Elf (E Voronwe)
  • Gold - Super Category: Lylle - Hobbit (E Voronwe)
  • Gold - Overall Tournament Winner: Lylle - Hobbit (E Voronwe)

 

Friday September 15th 2017:


9) The Swim Sprint 3:00PM - Bucklebury Ferry (Breeland side)

  • Bronze) Arkylax - Hobbit (Syndicate of the Silent Tower)
  • Silver) Bolsten - Dwarf (The Blue Mountains Regiment)
  • Gold) Wim - Elf (Syndicate of the Silent Tower) - 21 seconds 55 hundredths


10) The Bridge Sprint 3:20PM - Brandywine Bridge

  • Bronze) Berthedir - Race of Man (Fëanáro Nossëo)
  • Silver) Drucilia - Elf (Syndicate of the Silent Tower)
  • Gold) Sappia - Hobbit (The Merry Bunch) - 11 seconds 98 hundredths


11) The Aquathlon 3:40PM - Brandywine Bridge

  • Bronze) Sappia - Hobbit (The Merry Bunch)
  • Silver) Drucilia - Elf (Syndicate of the Silent Tower)
  • Gold) Arkylax - Hobbit (Syndicate of the Silent Tower) - 1 Minute 53 seconds 29 hundredths

 

Saturday September 16th 2017:


12) The Shire Drunken Merchant Race 3:00PM - Michel Delving (Mathom House)

  • Bronze) Lylle - Hobbit (E Voronwe)
  • Silver) Rhongar - Dwarf (Syndicate of The Silent Tower)
  • Gold) Ethiriell - Elf (E Voronwe)


13) Poetry & Story Contest 3:35PM - Hobbiton (Ivy Bush Inn)

  • Bronze) Bolsten - Dwarf (The Blue Mountains Regiment)
  • Silver) Braagg - Dwarf (No kinship)
  • Gold) Rhongar - Dwarf (Syndicate of the Silent Tower)*

 *Though others performed together with the Gold Medal winner in his performance, the person who registered is given the gold medal and prizes.

Sunday September 17th 2017:

 

14) Fence Run 2:00PM - Staddle

  • Bronze) Thorrunn - Elf (no kinship) - 23:38
  • Silver) Tarmal - Race of Men (Syndicate of the Silent Tower) - 20:73
  • Gold) Elthiriel - Elf (The Family) - 16:11

 

15) Music Event Final 3:00PM - Breeland Festival Ground Stage

  • Bronze) Lindamar (Norliriel) - Elf (Vanimar)
  • Silver) Pie Shop Hobbits (Skepto) - Hobbit (Fëanáro Nossëo)
  • Gold) Edwell - Race of Men (no kinship)

 


HR = Harnkegger Record